Jsem takový ten typ člověka, který když něco vidí, musí to hned vyzkoušet. Zase na druhou stranu mám rád zvyklost. Dlouhou dobu jsem testoval mraky operačních systémů a testuji i dodnes. Popravdě, co bych to byl za IT kluka, který by se v tomto nevrtal, že? V tomto článku si můžete přečíst, něco o tom, jak jsem našel ten správný Linuxových operační systém, přímo pro sebe.

Vrtání se v operačních systémech

Jak jsem psal na začátku. Dlouhou dobu jsem se vrtal v operačních systémech a i dnes se ještě někdy zavrtám. Vyzkoušel jsem řadu operačních systémů a dalo mi práci, než jsem si našel ten svůj. Asi, když vám řeknu, že vyhrál nakonec Linux Mint Cinnamon, nebudete tolik překvapeni, protože je v nadpisu.

Určitě se každý zeptá, proč zrovna on a proč ne jiný? Odpověď zní velice jednoduše. Když jsem zkoušel Windows, tak mě tento systém moc neobdivil. Potom jsem zkoušel ve virtual boxu Mac OS a ten byl pro mě až „moc“ složitý. No a pak jsem dorazil až k Linuxu. Zde jsem zkoušel nespočet verzí/variant. Zkoušel jsem různé systémy a zároveň jiné rozvržení, protože na Linuxu si můžete pomocí Terminálu měnit rozvržení systému. Takže místo Xfce uděláte třeba Mate, nebo GNOME atd…

Nakonec jsem dospěl k názoru, že nejlepší pro slabé kompy je Linux Lubuntu, ale pokud jste fakt šikovní, tak Linux Manjaro s prostředím LXDE a nebo LXQt je ještě brutálnější na rychlost. A pro lepší kompy Linux Mint s prostředím Cinnamon. Cinnamon nabízí fakt nespočet funkcí, než třeba Xfce a i uživatelé Windows, kteří by chtěli přejít, se zde neztratí. Určitě si ho taky oblíbí.

Které operační systémy jsem zkoušel?

Windows

Windows XP, Windows Vista, WIndows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10

Linux

Linux Ubuntu, Linux Xubuntu, Linux Manjaro, Linux Lubuntu, Linux Ubuntu Budgie, Linux Lite, Linux Zorin. Určitě tohu bude ještě více, ale bylo by to zde moc dlouhé.

macOS

Zde na výběr moc nebylo 😀  

Závěr

Myslím si, že nikdo bychom neměli soudit jakýkoliv operační systém, i když se nám nelíbí. Já si třeba občas „rejpnu“ do uživatelů Windows, protože vím, že zrovna svůj souborový systém nemají moc fajn, ale i přesto, že ho nemám rád, tak ho nekritizuji až tolik, jak by se zdálo. Každý operační systém si prostě najde svého příznivce a pokud mu vyhovuje a pracuje se mu na něm dobře, ať ho používá. Je lepší, když běžný uživatel používá operační systém, který mu vyhovuje, než aby používal něco, co by mu nevyhovovalo.

Předchozí příspěvek