Jo, přesně tuto otázku jsem si říkal asi před dvěma dny. Dostal jsem odpověď? Ano! A proto jsem se rozhodl, že to zkusím v tomto krátkém článku uvést na pravou míru. Nutno ještě zmínit to, že jsem to bral podle desktopu. U mobilních telefonů je to rozhodně jinak – a to si můžeme samozřejmě říct někdy v dalším článku.

Takže, jak to tedy je? A co to vlastně ten webový prohlížeč neboli browser je?

Co to je webový prohlížeč?

Webový prohlížeč (též browser) je v informatice označení pro počítačový program, který slouží pro prohlížení webových stránek (tzv. World Wide Web, zkráceně WWW). Webový prohlížeč dle pokynů uživatele (kliknutí na odkaz, zadání URL adresy) komunikuje pomocí HTTP nebo HTTPS protokolu s webovým serverem a přijatá data pomocí obsažených značek (HTMLXHTMLXML apod.) zformátuje (vyrenderuje) a zobrazí na obrazovce počítače.

Webový prohlížeč – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Webov%C3%BD_prohl%C3%AD%C5%BEe%C4%8D

Pojďme to vzít odkonce:

  • Úplně ten nejmíň použivaný prohlížeč mi vyšla Opera. Ano je to tak. Používá ji necelá 3% lidí na světě.
  • Jako druhý nejméně použivaný webový prohlížeč byl Firefox. Možná se to někomu nebude zdát, ani mně se to nezdálo, ale jeho účast je prý něco mezi 8–7%.
  • Na třetím a druhém místě se umístili prohlížeče Edge a Safari. No tady to jde asi čekat. Jsou to webové prohlížeče, které má každý franta uživatel nainstalované už při prvotním spuštění počítače. ALE, předpokládal jsem, že se umístí jako druzí. Jak to je s procenty? Tady se to drží mezi 9–10%.
  • A jaký je asi ten nejpoužívanější? Můžete třikrát hádat. Ano je to Google. Ten má přes 66% a trhá největší rekordy. Je uživatelsky přívětivý a stále nám všem nabízí nejlepší věci na internetu. Jo je to docela kulišák, co se týče bezpečnosti, sledování uživatelů, ale to už nás tak nezajímá.

Předhozí příspěvek: